Language selection

Search

Tıbbi Cihaz Sürdürülebilirliği

Tıbbi Cihaz Sürdürülebilirliği

EMEKLİ SANDIĞI, SUT, SGK, DÖVİZ KURU, DMO, ÖDEME VADELERİ, ÜNİVERSİTE HASTANELERİ, SAĞLIK BAKANLIĞI, REKABET, TAVAN FİYAT!.........

Ülkemizin tıbbi cihaz sektörünün genel bir özeti. Liste uzatılabilir.....Her başlık için günlerce konuşulabilir. Ama yine de rasyonel bir sonuç alınamaz. Çünkü %90'ı ithalata bağımlı bir ülke için tıbbi cihaz sektörü sürdürülebilir değildir. 

Kamu hastaneleri hatta onlara özenen özel hastaneler ödeme vadelerini uzattıkça uzatıyor. Çözüm için DMO sistemine geçiliyor. Ama DMO sisteminin doğuracağı sonuçlar yeterince irdelenmiyor. Ülkemiz için savunma sanayisinden sonra belki de en kritik sektör olan tıbbi cihaz sektörü çok da uzak olmayan bir gelecekte tekelleşmeye doğru hızla ilerliyor. Savunmamız başkalarına emanet edilemeyeceği gibi sağlığımız da başkalarına emanet edilemez. Tıbbi cihazlar eğer bir devlet politikası olarak ele alınmayacak ise en azından tekelleşmesine izin verilmemelidir.

Makro ölçekte yapılan planların mikro ölçekte ve gerçek dünyada bir karşılığının olmaması zaten kan ağlayan tıbbi cihaz sektörünü her geçen gün daha büyük bir kara deliğe dönüştürüyor. Gemisini yüzdüren kaptan zihniyetiyle hareket eden sektör temsilcileri artık gemiyi birlikte yürütmenin yolunu öğrenmek zorundadır. Aksi takdirde Maksimum 2025 yılı Mayıs ayına kadar alternatif bir iş kurmasını şiddetle tavsiye ederim.

Lütfen unutmayalım:Bugün çok ucuza bir distribütörlük almış olabilirsiniz. Ama değişen koşullar ve rekabet gözönünde bulundurulduğunda işinizin sürdürülebilir olmadığından emin olabilirsiniz. Katma Değer yaratılmayan hiçbir iş sürdürülebilr değildir.

                                                                                                                                        by H.Semih Çetin