Language selection

Search

SUT bitti-KİK'e devam!

SUT bitti-KİK’e devam!

Artan döviz, sabit fiyat, uzuuuun ödeme vadeleri, düzensiz hastane ödemeleri........

Firmalar ne kadar bir süre daha sut fiyatları üzerinden rekabete girip fiyat kırarak ihale kazanabilirler yada reçete bazlı satış yapabilirler?

Rekabet için kırılan her fiyat firmaların geleceğine ipotek koymaktadır. Kalite bitti, idare eder bitti, iş görür bitti...Ucuzsa getir dönemi başladı.....Ancak ucuz olan bir şey yok...Herşey pahalı...

Peki ne oluyor;

SUT fiyatlarının birçok üründe kar sağlamadığı mutlak bir gerçek. Hele bir de ödeme vadeleri eklendiğinde ve basit bir logaritma hesabı yapıldığında zararına satışlardan dahi bahsedebiliriz...Yeter ki sıcak para gelsin ve bazı krediler kapatılabilsin...Ama bu da bir yere kadar. Ödeme vadelerinden dolayı finansal maliyetlerini sübvanse edemeyen firmalar SUT fiyatlarının üzerine çıkmak zorunda kalıyorlar. Hastanler de SUT üstü fiyatlardan ürünleri almak zorunda kalıyorlar. O zaman SUT fiyatlarının ne anlamı var?

Eğer bu ödemeler kısa vadede yapılacak olursa ne DMO’ya ihtiyaç var ne de devletin 3-4 milyar lira kar hedefi için alternatif bir düzenlemeye ihtiyaç var. Kısa ödeme vadelerinde rekabet kendiliğinden oluşacak ve devlet gerekli karı sağlayacak ve en önemlisi tekelleşmenin önüne geçilecek.

Sektörden bihaber insanların masa başında yaptığı düzenlemelerin sahaya yansıması  ne yazık ki planlandığı gibi olmuyor. Herşey düzeltilebilir yeter ki sektöre kulak verilsin...

                                                                                                                                   by H.Semih Çetin